További kedvező módosítások a vissza nem térítendő támogatási rendszerben
2019. 03. 12.
2019. március 6-tól újabb jelentős és kedvező módosítások kerülnek bevezetésre az egyedi kormánydöntés útján megítélt támogatási rendszerbe a beruházás ösztönzési célelőirányzat felhasználásáról szóló 210/2014. (VIII. 27.) Korm. rendelet módosításáról szóló 36/2019. (III. 5.) Korm. rendelet alapján.
A magyar gazdaság Európa „termelőközpontjából" mindinkább a kontinens egyik meghatározó, „ipari és innovációs központjává" történő átalakítása érdekében, 2017. január 1-től új, vissza nem térítendő támogatási formák kerültek bevezetésre a vállalati K+F tevékenység és a technológia-intenzív beruházások megvalósításának ösztönzése céljából. Az újonnan bevezetett támogatási jogcímek megjelenése óta eltelt, kétéves periódus lehetőséget biztosított a Magyar Kormány részére, hogy – mind a vállalati visszajelzések, mind a gyakorlati tapasztalatok alapján – felülvizsgálja az egyedi kormánydöntés útján megítélt (EKD) támogatási rendszer keretfeltételeit.
K+F jogcímet érintő változás
A szerződéses kutatás költségei is elszámolhatóvá válnak a kutatás-fejlesztési jogcím keretében, amennyiben a szerződéses kutatás kizárólag a támogatásban részesítendő projekt célját szolgálja, a kutatási-fejlesztési projekt összes elszámolható költségének legfeljebb 25%-áig.
Technológia-intenzív jogcímet érintő változások
A jövőben a támogatásra való jogosultság érdekében a beruházóknak átlagosan minimum 100 főt szükséges foglalkoztatni a beruházás megkezdését megelőző 12 hónapban Magyarországon, a korábbi 250 fő helyett.
A kormányrendelet módosításának eredményeként nem szükségszerűen egyetlen jogi személynek kell teljesítenie a jogosultsági feltételeket, akár két jogi személy is teljesítheti azokat, amennyiben az érintett jogi személyek egy vállalatcsoporthoz tartoznak. Nem szükséges továbbá az sem, hogy a támogatást igénylő vállalat vagy vállalatok nagyvállalatnak minősüljenek, a jövőben kis- és középvállalkozások számára is megnyílik a lehetőség a technológia-intenzív beruházásokhoz nyújtható támogatás igénybevételére.
Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében – hasonlóan Békés, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékhez – az eszköz alapon nyújtott EKD támogatás már 5 millió euró eszköz-beruházási értéktől és minimum 50 új munkahely létrehozása esetén elérhető lesz.
A támogatási rendszer további módosításai
Amennyiben a támogatásban részesítendő beruházás célja nem energiatermelésre irányul, csupán saját energiaigényének biztosítása érdekében végez energetikai fejlesztéseket a beruházó, e fejlesztésekhez kapcsolódó részköltségek is támogathatóvá válnak a kormányrendeletben rögzített feltételek mellett, az elszámolható költségek 25%-áig.
A rendeletmódosítás eredményeként kiegészül továbbá a regionális szolgáltató központok által végzett támogatható tevékenységek köre a 7112. szakágazat TEÁOR kódjával (Mérnöki tevékenység, műszaki tanácsadás).
Kapcsolat
A fentiekkel kapcsolatos bővebb tájékoztatásért kérjük, forduljon kapcsolattartójához, vagy a Támogatási Főosztály bármelyik vezetőjéhez:
Szabó Márton / főosztályvezető
/ + 36 1 872 6626 / [email protected]
Oláh-Kántor Adrienn / osztályvezető
/ + 36 1 872 6563 / [email protected]
Szabó-Nagy Viktória / osztályvezető
/ + 36 1 872 6618 / [email protected]
Iparági cikkek
Szépségápolási egységgel bővül az Unilever nyírbátori operációja, ahol évente 150 millió palack dezodor készül majd világszerte ismert márkákból.
2024. 10. 10.
HIPA #HIPAA hazai partnerek mellett a térség autógyárainak igényeit is maximálisan kielégítő központtá bővül a fémfelület-kezelő technológiával foglalkozó Aalberts Surface Technologies Kft. tatabányai telephelye egy körülbelül 22 millió euró értékű beruházással.
2024. 09. 12.
HIPA #HIPAAz AIM Congress vezető befektetési platform Abu Dhabiban ismét összehozta a befektető világ befolyásos szereplőit a világ minden tájáról, ahol a HIPA megkapta a Közép- és Kelet-Európa & Törökország kategóriában a legjobb ügynökségnek járó AIM Investment Awardot.
2024. 05. 27.
HIPA #HIPA