Hivatalosan is beindul a CATL magyarországi rekordberuházása Debrecenben - VIDEÓRIPORT
2022. 09. 05.
Aláírták azt a dokumentumot, amellyel a vezető akkumulátorgyártó Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL) kötelezettséget vállal a Debrecenben megvalósuló 7,34 milliárd eurós beruházásának helyszínéül választott telek megvásárlására, és ezzel a projekt hivatalosan is kezdetét veszi. A tervezett 100 GWh kapacitású üzem nemcsak minden idők legnagyobb magyarországi zöldmezős projektje, hanem egyben az egész Európai Unió legjelentősebb volumenű akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó beruházása is.
ebrecenben ünnepélyes keretek között aláírták a kínai székhelyű CATL második európai akkumulátorgyárának otthont adó telek adásvételi előszerződését. A vállalat globális piacvezető a lítium-ion akkumulátorok fejlesztésében és gyártásában.
Az akkumulátor üzem létrehozása a pezsgő, főként ázsiai szereplők által dominált hazai e-jármű ökoszisztémát gazdagítja, tekintettel arra, hogy a HIPA 2016 és 2022 első féléve között mintegy 43 akkumulátorgyártáshoz kötődő pozitív döntésben működött közre 7,9 milliárd euró értékben. Magyarország e-mobilitásban betöltött pozíciói ezzel tovább erősödnek: az ország már jelenleg is a világon a harmadik legnagyobb e-akkumulátor kapacitással bír, ami 50 GWh-ról 150 GWh-ra emelkedhet 2025-re.
- mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az aláírási ceremóniát követően.
A CATL célja, hogy a termékei iránti kereslet kielégítése érdekében európai jelenlétét növelje, valamint hogy tovább erősítse versenyelőnyét.
– mondta Dr. Robin Zeng, a CATL elnöke.
A 7,34 milliárd eurós projekt léptékét jól érzékelteti, hogy annak nagysága megfelel a HIPA által 2014 óta kezelt 7 legnagyobb volumenű pozitív projekt összessített értékének. A CATL beruházása egyben befér az Európai Unióban az elmúlt évtizedben indított öt legjelentősebb volumenű külföldi működőtőke-beruházás közé, az akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó projektek között pedig uniós szinten egyenesen rekordnak számít.
Kína ezzel fokozza befektetői jelenlétét Magyarországon, miután 2020-ban valamennyi ország közül a legtöbb működőtőkét hozta hazánkba. A kínai cégek a tizedik legnagyobb külföldi befektető közösséget alkotják, a teljes FDI-állomány 3,2%-át képviselve.