A minőség az új mennyiség a külföldi közvetlen működőtőke-befektetéseknél - VIDEÓ
2018. 02. 09.
A HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség 2017-ben újabb kivételesen sikeres évet zárt, amely során Magyarország szempontjából rekordszámú, 96 kedvező beruházási döntés született. A 3,512 milliárd euró összegű teljes beruházási volument képviselő, csaknem 100 projekt eredményeként 17 021 munkahely jön létre Magyarországon. A világ legnagyobb pénzügyi alapkezelője Budapestet választotta innovációs központja székhelyéül, növekedőben vannak az e-mobilitással és az önvezető járművekkel kapcsolatos beruházások, az élelmiszeripar pedig egyre diverzifikáltabbá válik.
A befektetők megnyerésére irányuló, egyre fokozódó globális verseny dacára 2017-ben a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökségnek sikerült megdöntenie tavalyi csúcseredményeit. A 2017. évi eredmények relációs megoszlása tekintetében Németország minden szempontból domináns. A német befektetők 29 esetben hoztak pozitív döntést, ami a munkahelyteremtés területén csaknem 40%-os arányt jelent. Az Amerikai Egyesült Államok – mint Magyarország TOP 3 legfontosabb partnerének egyike – megőrizte pozícióját; 10 projekt révén 1 616 munkahely jön létre. Rekordszámú, 18 projekt kapcsolódik magyar vállalatokhoz, ami kiválóan reprezentálja a magyar gazdaság fejlődését.
– jelentette ki Ésik Róbert, a HIPA elnöke.
Ha a tendenciákat ágazatonként vizsgáljuk, akkor látható, hogy Magyarország autóipari pozíciója – az önvezető járművekkel kapcsolatos K+F tevékenység és az e-mobilitás regionális központjaként – tovább erősödött. A projektek közül összesen 36 kapcsolódik a járműiparhoz; a projektek beruházási volumene 1 548 millió euró, amelynek hozadékaként 6 727 új munkahely jön létre. Bővülést mutat a járműipari beszállítói bázis is: a Bosch hongkongi székhelyű akkumulátor-beszállítója, a Ten Pao például Magyarországot választotta első Kínán kívüli egysége telephelyéül. A francia Valeo és a német Continental országszerte bővítéseket hajt végre a gyártó telephelyek és K+F helyszínek tekintetében. E projektek eredményeként olyan magas színvonalú, automatizált gyártási környezet jön létre, amely lehetőséget teremt a magasabb hozzáadott értéket előállító, fokozottan munkaigényes területek számára.
Az üzleti szolgáltatások szektorában egyértelmű trend a magas hozzáadott értéket előállító pozíciók növekvő száma, valamint a digitalizálás, miközben a magyarországi székhelyű szolgáltató központok 80%-a rövid távon létszámfejlesztést tervez, így a robotika Magyarországon nem jár leépítésekkel. Fontos továbbá, hogy vannak olyan vállalatok, amelyek gyártási tevékenységüket üzleti szolgáltató központokkal (SSC) egészítik ki. A FrieslandCampina – Hollandia és Malajzia után – Budapesten alakítja ki harmadik szolgáltató központját, míg a fűtő-, hűtő- és ipari fűtőrendszerek vezető gyártója, a Viessmann egy pécsi beruházást jelentett be a műszaki szolgáltatások és a vevőszolgálati támogatások területén.
Az élelmiszeripar megőrizte erős pozícióját: 7 projekt 215 millió euró összegű beruházással 1 281 munkahely létrehozását teszi lehetővé. E hét projekt különböző területeken valósul meg: víziszárnyas-, valamint csiga- és tejfeldolgozó üzemekről van szó, de létrejött köztük az ország legnagyobb élelmiszer-raktára is.
A regionális eloszlást tekintve a legtöbb projekt Budapesten valósult meg (15). Ezt követi Pest-megye (10 projekttel), majd Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves és Győr-Moson-Sopron megyék (egyenként 8 projekttel). Fokozódó érdeklődés figyelhető meg az ország déli részén: például a Magnus és a Viessmann pécsi beruházása, valamint a BP Szegeden létesült új szolgáltató központja esetében.
A HIPA azon feladatán túl, hogy ellátja Magyarország mint befektetési célpont promócióját, elkötelezett a TIER-2 vidéki városok fejlesztése iránt, valamint a tekintetben, hogy hazánk még inkább befektetőbarát hellyé váljék. A tavalyi év során a HIPA vezetése számos olyan városban tett látogatást, melyek egyre inkább a befektetői érdeklődés homlokterébe kerülnek. A HIPA Befektetőbarát Település Programja utógondozásának részeként e találkozók célja az volt, hogy az önkormányzatok még szakszerűbben kezeljék a már helyben működő vállalatokat és a potenciális külföldi befektetőket egyaránt, valamint új lehetséges fejlesztési helyszíneket tárjanak fel.
A magyar befektetési környezet rangos nemzetközi elismerésben is részesült: a figyelemreméltó „IBM Global Location Trends 2017" jelentés alapján a három legfontosabb kategóriát tekintve Magyarország kettő esetében is a világ első 10 helyezettje között foglal helyet. A jelentés szerint a 2016. évi FDI befektetési döntések alapján 18 900 új munkahely jön létre Magyarországon, ami a lakosságszámra vetítve a 9. legjobb eredmény a világon. Ami azonban még fontosabb, hogy a létrejött új munkahelyek értéke alapján Magyarország az 5. helyet foglalja el, megelőzve olyan országokat, mint Svájc, Japán vagy Svédország.